Kulübümüzden bir haber
Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü 4. sınıf öğrencisi Azad Mededov, model otomobil tutkunu. Türkiye’de model otomobil kitlerini çok pahalı bulunca, kartondan 2D otomobil maketleri yapmaya başladı. Ve bu tutkusu, okulda salgına dönüştü.

Gülhan ÇALIŞKAN / Hürriyet KAMPÜS
gcaliskan@hurriyet.com.tr
     MEMLEKETİ Türkmenistan’da, liselerarası, uzaktan kumandalı model otomobil yarışlarına okulunu temsil eden Azad Mededov, üniversiteyi Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nde okumaya karar verince, karşısına hiç beklemediği bir sorun çıktı. Hobisi model otomobil parçaları TÜrkiye’de çok pahalıydı. Ekonomik nedenlerle, yarışlara veda etmek zorunda kaldı. Türkmenistan’da otomobil maketleri de yapan Azad Mededov’un karşısına yine yüksek fiyat engeli çıktı. İnternette, daha düşük maliyetle neler yapabileceğini araştırırken sorunu çözdü. Pepakura Designer (Kağıt katlama sanatı) adlı bir programı bilgisayarına indiren Mededov, istediği otomobillerin iki boyutlu kartondan modellerini yapmaya başladı.

    Normalde en ucuz maket otomobilin 100 TL’den başladığını, bir de otomobilin serilerine sahip olmak isteyince karşısına uçuk rakamlar çıktığını belirten Azad Mededov, “Belki de hayatım boyunca sahip olamayacağım efsane yarış otomobillerinin artık serilerini yapabiliyorum. Bu işin en güzel tarafı, parçaları tek tek kendin yapıyorsun ve otomobili şekillendiriyorsun. Bu hem beni çok mutlu ediyor hem de hobimi geliştirmeme yardımcı oluyor” diyor.

Modelini yapacağınız otomobili iyi tanımalısınız

Azad Mededov, model otomobillerin yapılış aşamalarını şöyle anlatıyor: Bu iş için 3D editör programını kullanıyorum. Genellikle 3D max veya lisansı bedava olan Google Sketchup’ı tercih ediyorum. İnternetten istediğim bir otomobilin 3D modelini indiriyorum. 3D programı kullanarak modele iç mekan eklenmesi ya da arabayı yarış otomobili parçaları ekleyip istediğim hale getiriyorum. Sonraki aşamada, Pepakura Designer programı kullanıp modeli 2 boyutlu hale dönüştürüyorum. Burada da modelin ölçeği önemli. Genelde ben 1:18 ölçeğinde çalışmayı tercih ediyorum. Daha küçük ölçekte parçaların boyutları küçüldüğü için iş zorlaşıyor. Diğer taraftan çok büyük model de fazla yer kaplıyor ve maliyet artıyor. Daha sonra değişik grafik editörleriyle modeli boyamak gerekiyor. Yarış otomobilleri için durum farklı. Üzerlerinde, sponsor logoları, kapı numaraları, pilot isimleri gibi ekstradan bilgiler bulunuyor. Bu nedenle modeli orjinali gibi çıkarmak istiyorsak otomobili çok iyi tanımak lazım. Son olarak da hazır modelin çıktısını, profesyonel bir yazıcıda, uygun gramajda bir kağıda bastırıp modelin montajına geçiyorum. Maliyeti 15 lirayı geçmiyor.”

   Yakında sergi açacaklar

Anadolu Üniversitesi Motorsporları Kulübünün aktif üyesi olan Azad, model otomobillere bir çok arkadaşı da sahip olmak isteyince bu tekniği göstermek için kurs vermeye başlamış. “Şimdi onlar istediği arabayı kendi istediği gibi modelleyerek sahip olabiliyorlar ve çok hoşlarına gidiyor. Artık yaptığımız bu modelleri sergilemeyi planlıyoruz” diyor.